• SAMORZĄD UCZNIOWSKI

        •  

          Dnia 14.09.2018 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.
          W głosowaniu wzięły udział klasy 4-8, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 11 kandydatów.
          Komisja wyborcza w składzie: Jagoda Nowak i Alicja Szcześniak czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
          W skład Samorządu Uczniowskiego weszły trzy osoby o największej liczbie głosów:
          Przewodnicząca – Wiktoria Garbarz
          Zastępca – Marta Śledzik i Jan Winkler

          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

          Nowym opiekunem SU została Pani Małgorzata Dworczak.

           

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          W roku szkolnym 2017/18 przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
          Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły.  Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
          Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
          p. Anna Krzemień i p. Jacek Łukomski.

           

          W skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów
          z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
          1. Dominik Smyl - klasa VI - PRZEWODNICZĄCY SAMORZĄDU

          2. Martyna Olewińska - klasa VII- ZASTĘPCA

          3. Jakub Dymarkowski - klasa IV - ZASTĘPCA


          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! 

           

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Samorząd uczniowski jeden z organów szkoły (pozostałymi organami są: dyrektor szkoły, rada pedagogiczna i rada rodziców), organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych. 

          Prekursorem samorządności uczniowskiej w Polsce był między innymi nasz Patron Janusz Korczak, który mówił, że: "SAMORZĄD to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku". 

           

          Powołanie samorządu uczniowskiego w polskiej szkole gwarantuje Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 grudnia 1991 roku. Zgodnie z przywołaną ustawą samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły. Uczniowie w demokratycznych wyborach wybierają swoich przedstawicieli zasiadających w organach samorządu uczniowskiego. Zasady wybierania przedstawicieli uczniów do organów muszą zostać ustalone w regulaminie samorządu uczniowskiego. 

          Samorząd powinien być organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany powinni wybierać swoich przedstawicieli według przyjętych przez ogół uczniów procedur. Organy samorządu uczniowskiego powinien reprezentować interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Członkowie samorządu mają prawo i powinni rozwiązywać realne problemy uczniów i podejmować realne decyzje, a tym samym mieć wpływ na życie szkoły, współdecydować o sprawach jej dotyczących. Decyzje dotyczące zakresu działań samorządu w danej szkole i planu tych działań powinny należeć do uczniów. Samorząd ma prawo oczekiwać od szkoły wsparcia dla swojej działalności. Rolę doradcy spełnia opiekun samorządu, wybrany przez uczniów spośród nauczycieli danej szkoły. 

          W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Broniewicach samorząd to wszyscy uczniowie. Pracami SU kierują dwa organy ZARZĄD SU oraz Rada Samorządu Uczniowskiego. W sprawnym działaniu Samorządu pomagają jego opiekunowie. Samorząd bardzo ściśle współpracuje z Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia. 

          W roku szkolnym 2016/17, społeczność uczniowska dokonała wyboru Zarządu SU, a klasy wybrały swoich przedstawicieli do Rady Samorządów Klasowych. Dokonano też wyboru Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. Są nimi: 

          ZARZĄD SU:
          Alicja Szcześniak przewodnicząca Zarządu SU
          Mateusz Winkler - zastępca przewodniczącej Zarządu SU
          Nikola Pankowska skarbnik Zarządu SU
          Dominik Smyl członek Zarządu SU
          Dominika Gierlik członek Zarządu SU
          Filip Tomczak członek Zarządu SU
          Zuzanna Janas członek Zarządu SU

           

          RADA SAMORZĄDÓW KLASOWYCH:

          Blanka Kończal - klasa II
          Sylwia Gajewska - klasa III
          Jakub Szarzyński - klasa IV
          Zuzanna Nowicka - klasa V
          Jagoda Nowak - klasa VI

           

          Opiekun SU: 
          p. Dorota Tulibacka

          Szkolny Rzecznik Praw Ucznia:
          p. Dorota Tulibacka
           

          SAMORZĄD UCZNIOWSKI działa w oparciu o przyjęty i zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły PLAN PRACY. Zawarte w planie działania są pokłosiem przeprowadzonych konsultacji z całą społecznością uczniowską. Znalazły się w nim propozycje składane przez kandydatów do Zarządu SU podczas kampanii wyborczej, propozycje uczniów wpisane na wywieszonych arkuszach (forum wyrazu) oraz propozycje wysunięte przez poszczególne klasy podczas dyskusji na lekcjach wychowawczych i przekazane przez członków Rady Samorządów Klasowych. 


          SAMORZĄD UCZNIOWSKI to wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Broniewicach. Władze SU Zarząd oraz Rada Samorządów Klasowych to przedstawiciele całej społeczności uczniowskiej. Dlatego też bardzo zależy nam, aby umożliwić każdemu uczniowi jak najszerszy kontakt z członkami władz SU. Z racji specyfiki naszej szkoły, wszyscy doskonale się znamy i w każdej chwili każdy ma dostęp do któregokolwiek członka władz SU. Chcemy też, aby istniały formalne formy kontaktu. Dlatego też, każdy z uczniów może przedstawić swoje opinie, wnioski czy propozycje w następujący sposób: