Już po raz trzeci społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Broniewicach włącza się w ogólnopolską akcję ŻONKILE organizowaną przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Akcja społeczno – edukacyjna ŻONKILE przypada na 19 kwietnia, dzień, kiedy w 1943r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku mija 74 rocznica tego wydarzenia.
Oto kilka istotnych informacji na temat getta, powstania i akcji ŻONKILE, zaczerpniętych ze strony Muzeum POLIN:
GETTO WARSZAWSKIE I POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM
Utworzenie getta:
W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach.
Wielka akcja likwidacyjna:
Latem 1942 r. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu.
Wybuch powstania:
19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować.
Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i
słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność.
Koniec getta:
Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę. Getto warszawskie przestało istnieć.
AKCJA SPOŁECZNO - EDUKACYJNA ŻONKILE
DLACZEGO ŻONKILE?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca żydowskiej Organizacji Bojowej.
19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji.
Nosząc je pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność.
IDEA I CEL AKCJI ŻONKILE
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.
Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, pragniemy, aby mieszkańcy Warszawy i innych miejscowości wykonali prosty gest, przypinając mały, żółty kwiat do swoich ubrań.
Celem akcji jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Chcemy, aby pamięć o powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i całej Polski.
12 kwietnia br – Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Broniewicach kontynuował przygotowania do ogólnopolskiej akcji ŻONKILE, która corocznie organizowana jest 19 kwietnia dla upamiętnienia powstania w getcie warszawskim w 1943 roku.
Klasy IV – VI wzięły udział w spotkaniu prowadzonym przez p. D. Tulibacką. Poznały podstawowe fakty na temat getta warszawskiego, wybuchu i przebiegu powstania. Zapoznały się z celami i ideą akcji społeczno – edukacyjnej ŻONKILE. Następnie uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film o bohaterach powstania w getcie – „Nie było żadnej nadziei”. Na zakończenie wybrano wolontariuszy, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe żonkile w szkole i poza jej terenem.
Mamy nadzieję, że poprzez podjęte przez nas działania nie tylko poszerzymy wiedzę historyczną, ale godnie uczcimy pamięć o bohaterach powstania w warszawskim getcie.
Zdjęcia z podjętych działań można zobaczyć pod adresem: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=740441569460015&id=209582592545918 oraz https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=740982926072546&id=209582592545918