• List Rzecznika Praw Dziecka
          • List Rzecznika Praw Dziecka

          • List do Uczniów i Uczennic
            z okazji zakończenia
            roku szkolnego 2017/2018


            Drodzy i Szanowni,

            za chwilę po raz ostatni zadzwoni szkolny dzwonek ogłaszając koniec roku szkolnego.

            Z pewnością poczujecie radość związaną z rozpoczynającymi się wakacjami. Domyślam się, że nie możecie się już doczekać długich letnich dni wypełnionych zabawą i przygodami. To bez wątpienia dla Was najpiękniejszy i zawsze mocno wyczekiwany okres w całym roku. Jest to czas beztroski, ale nie może być pozbawiony refleksji związanej z bezpieczeństwem Waszym i Waszych znajomych. Pamiętajcie, że od podejmowanych decyzji może zależeć zdrowie, a nawet życie innych. Często o tym przypominam, ale nigdy nie jest dość, by podkreślać, że odwaga ratuje życie - odwaga, która jest odpowiedzialnością za siebie i bliskich.

            Życzę Wam by każda chwila tych wakacji była pogodna i radosna, ale przede wszystkim bezpieczna. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku, a gdy zauważycie, że ktoś doświadcza przemocy lub podejmuje niebezpieczne zachowania – reagujcie. Rozmawiajcie z rodzicami, czy opiekunami. Zawsze tez możecie takie przypadki zgłosić do mnie osobiście, czy też dzwoniąc na numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

            Kochani,

            pod koniec wakacji moja misja jako Rzecznika Praw Dziecka dobiegnie końca. Upływa bowiem moja druga i ostatnia kadencja – ale tylko formalnie, bo tak naprawdę cel, który obrałem
            w życiu pozostanie niezmieniony – zawsze będę Waszym rzecznikiem, zawsze będziecie mogli zwrócić się do mnie o wsparcie. Dziękuję Wam za te 10 wspaniałych lat, za wszystkie spotkania, rozmowy i listy. Były to niezwykłe chwile, pełne wzruszeń, radości, uśmiechu, ale też refleksji i troski. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się spotkać tak wielu z Was, choć mam świadomość, że nie udało mi się być wszędzie.

            Życzę dużo słońca i uśmiechu, podczas wakacji i każdego dnia. Wypoczywajcie mądrze
            i bezpiecznie. Do zobaczenia.

            Najderdeczniej pozdrawiam 
            Wasz Rzecznik
            Marek Michalak

        • Informacja dotycząca programu "Dobry Start"
          • Informacja dotycząca programu "Dobry Start"

          • 1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

            W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonymi informacjami: https://spbroniewice.edupage.org/news/#177

            Prosimy o zapoznanie się z informacją znajdującą się w linku poniżej:

            zasady.pdf

        • Nowy sprzęt sportowy
          • Nowy sprzęt sportowy

          • Serdecznie dziękujemy Państwu Danucie i Piotrowi Jurkowskim za okazane wsparcie i zakup nowego sprzętu sportowego, który sprawił najmłodszym dużo radości.
            Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa... wtedy proste - dziękujemy- zawiera wszystko, co chcemy wyrazić.

        • "Bezpieczne wakacje"
          • "Bezpieczne wakacje"

          • W tym roku nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskiej akcji – „Bezpieczne wakacje”. Celem tego przedsięwzięcia jest uzmysłowienie dzieciom zagrożeń związanych z wakacyjnymi wyjazdami oraz promowanie bezpiecznych zachowań na co dzień. Podczas wakacyjnej przerwy dzieci korzystają z różnych form wypoczynku. Mając to na uwadze przypomnieliśmy uczniom zasady:
            bezpiecznego spędzania wolnego czasu, bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w górach,  właściwego zachowania się w podróży.

        • Dzień Pustej Klasy
          • Dzień Pustej Klasy

          • W piątek zajęcia lekcyjne dzieci z klasy „O” oraz uczniów klasy I odbywały się w nietypowym miejscu bo pod dębem. Przystąpiliśmy bowiem do międzynarodowego projektu „DZIEŃ PUSTEJ KLASY”, który w tym roku był obchodzony 15 czerwca. Ideą tego dnia jest bowiem edukacja na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie na łonie przyrody utrwalali wiedzę o roślinach, ptakach oraz owadach, które możemy spotkać o tej porze roku w parku i na łące. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak postępować by nie zostać użądlonym przez osę czy pszczołę? Czy pokrzywa i mniszek lekarski mają właściwości lecznicze? Po czym poznać, że drzewo jest chore? Ile centymetrów ma obwód naszego dębu? Żeby odpowiedzieć na to ostatnie pytanie wykorzystaliśmy miary. Wynik wszystkich zaskoczył bowiem nasz dąb ma 420 cm w obwodzie! Był też czas na zabawę z patykiem podawanym do siebie bez użycia rąk oraz relaks i słuchanie śpiewu ptaków. Po wszystkim postanowiliśmy ozdobić w kolorowe kwiaty chodnik prowadzący do naszej szkoły. Na zakończenie wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

        • "Sztuka wyboru"- warsztaty
          • "Sztuka wyboru"- warsztaty

          • W ubiegły weekend uczennice klasy VII: Martyna Berdych, Nikola Pankowska i Martyna Olewińska wraz z opiekunem - p. Sylwią Czajką udały się do Bydgoszczy by uczestniczyć w warsztatach filmowych i artystycznych w ramach projektu "Sztuka Wyboru”. Celem tego przedsięwzięcia było zaangażowanie młodzieży do tworzenia autorskich projektów filmowych oraz przekazanie im treści istotnych z punktu widzenia szeroko pojętej profilaktyki oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia szczególnie niebezpieczne dla ich środowiska rówieśniczego. Dzięki warsztatom teoretycznym i praktycznym młodzież miała okazję nie tylko poznać tajniki zawodu filmowca, ale także samodzielnie opowiedzieć o najpoważniejszych problemach swojego pokolenia. 
            Poniżej film, który powstał przy udziale naszych uczennic w ramach udziału w projekcie.

            https://www.youtube.com/watch?v=jZbB7jk7Fng

        • Dzień Rodziny
          • Dzień Rodziny

          • W piątkowe popołudnie, tj. 15 czerwca br., na boisku naszej szkoły zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się "Dzień Rodziny". Bogaty program festynu sprawił że boisko wypełniło się tłumem ludzi. Piknik rozpoczął się od występów uczniów naszej szkoły. Następnie na gości czekało mnóstwo atrakcji. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, kawa i herbata. Bezpłatnie można było posilić się kiełbaską i zupą ogórkową, a dzieci częstowano watą cukrową i lodami. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły zamki dmuchane, ścianka wspinaczkowa oraz malowanie twarzy. Każde dziecko brało również w loterii fantowej dzięki czemu opuściło piknik z wylosowaną niespodzianką. Gorąco podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. Wsparcia temu przedsięwzięciu udzielili: - Sołectwa: Broniewice, Dobieszewice, Wierzejewice, Trląg - Rada Rodziców - Państwo Krystyna i Ryszard Dernoga – agroturystyka „Zacisze” - Pani Małgorzata Stolecka – gościniec „Perła Korytkowa” - Pan Rafał Bujak – przedsiębiorstwo wielobranżowe „Opoka” - Rodzice uczniów naszej szkoły Dziękujemy!!!

            Obszerna fotorelacja z tego dnia dostępna tutaj: https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Janusza-Korczaka-w-Broniewicach-209582592545918/photos/?tab=album&album_id=966413653529471

        • Zawisza w Broniewicach
          • Zawisza w Broniewicach

          • W czwartkowe popołudnie tj. 14 czerwca br. doszło do piłkarskiego święta w Naszej szkole. Na przeciwko siebie stanęli uczniowie broniewickiej szkoły i piłkarze bydgoskiego Zawiszy. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwał arbiter K-PZPN – Szymon Lewandowski. "Jak co roku z okazji Dnia Dziecka organizowany jest „takowy” mecz. Można powiedzieć, że przeciwnik inny niż zawsze, gdyż z przyczyn od nas niezależnych i do dzisiaj niezrozumiałych etatowy rywal niestety nie dojechał… Najważniejszy w tym dniu był uśmiech dzieci – i takowy był. Mnóstwo goli i dobrej zabawy, która zakończyła się rozdawanie autografów i wspólnym zdjęciem" - powiedział nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Łukomski.

            Zdjęcia ze spotkania z piłkarzami: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=967211166783053&id=209582592545918

        • Wycieczka grup przedszkolnych oraz uczniów klasy I
          • Wycieczka grup przedszkolnych oraz uczniów klasy I

          • Dnia 12 czerwca 2018 roku dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klasy I wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Dzieci brały udział w zajęciach przeprowadzonych w sali edukacyjnej „Ognik”. Były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i chętnie włączały się w dyskusję o zagrożeniach. Obejrzały krótkie bajki edukacyjne i dowiedziały się na czym polega praca strażaka. Ponadto nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, poznały ubiór strażaka oraz sprzęt i pojazdy ratownicze. Miały również możliwość zobaczenia jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru i jak działają strażacy na miejscu zdarzenia oraz wziąć udział w ewakuacji. Bardzo dziękujemy panom strażakom, którzy przeprowadzili zajęcia, za bardzo ciekawie spędzony czas. Dzieci zapamiętają na zawsze, że z ogniem nie ma żartów!
            Po wizycie w straży udaliśmy się do Centrum Zabaw "Frajda". W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, maty interaktywnej, tuneli, zjeżdżali, armatek oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do swoich domów.

            Więcej zdjęć z tego pięknego dnia pełnego wrażeń tutaj: https://www.facebook.com/pg/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Janusza-Korczaka-w-Broniewicach-209582592545918/photos/?tab=album&album_id=963497220487781

        • "Dobry start"
          • "Dobry start"

          • Program „Dobry Start” jest kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

            Kto może otrzymać wsparcie?

            Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

            Jak otrzymać świadczenie dobry start?

            Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

            Gdzie złożyć wniosek?

            Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń)  właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

            Kiedy złożyć wniosek?

            Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną takich banków, jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas, natomiast Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie “Dobry Start” i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z Profilu zaufanego.

            Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

            Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

            W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

            Jeszcze więcej inforamcji w zamieszczonych załącznikach:

            Dobry_Start_plakat_(1).pdf

            Dobry_Start_ulotka_(1).pdf

        • "Mądrzy cyfrowi" - pierwszy program dla nastolatków
          • "Mądrzy cyfrowi" - pierwszy program dla nastolatków

          • MĄDRZY CYFROWI – pierwszy program dla nastolatków obejmujący teren całej Polski, którego celem jest rozwijanie umiejętności cyfrowych przy jednoczesnym kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych.

            Projekt realizowany jest przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org – charytatywnego oddziału Google.

            W dniach 3-4 czerwca odbyła się konferencja, w której uczestniczyli nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie z placówek, które biorą udział w wersji pilotażowej projektu. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że znaleźliśmy się w gronie 35 placówek w całej Polski, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu i mogliśmy uczestniczyć w konferencji.

            W ramach programu uczniowie z całej Polski będą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe i uczyć się mądrego korzystania z nowych technologii.

            Więcej informacji na temat projektu już wkrótce.

        • Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas VI i VII
          • Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas VI i VII

          • We wtorek 5.06 w Kołodziejewie odbył się Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas VI i VII p.t. „A visit to Ireland”. Uczniowie musieli się zmierzyć z 28 pytaniami dotyczących Irlandii. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Jessica Stawska, Alicja Szcześniak i Jagoda Nowak. Wyróżnienie wywalczyła Jagoda Nowak. Gratulujemy!

        • Gminny Konkurs Matematyczny dla klas III
          • Gminny Konkurs Matematyczny dla klas III

          • Dnia 04 czerwca w Szkole Podstawowej im. J.Kusocińskiego w Kołodziejewie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny, w którym brało udział siedemnastu trzecioklasistów z wszystkich szkół podstawowych gminy Janikowo. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzia Rugowska, Kasia Szcześniak i Nina Żuchowska. Gratulujemy dziewczynkom logicznego myślenia i dobrych rozwiązań, a Ninie Żuchowskiej zajęcia drugiego miejsca.